הסיפור מאחורי Time Goes By

הסיפור מאחורי Time Goes By

 

במהלך שנות ה-90 הגיעו 6 שירים אל המקום הראשון במצעד הלועזי של רשת ג' ונשארו בו 5 שבועות רצופים או יותר. בדרך כלל עשו זאת אמנים מוכרים ומצליחים כמו ה-Pet Shop Boys או Duran Duran אך הפעם האחרונה היתה יוצאת דופן. זה קרה במהלך החודשים אפריל-מאי 1997 עם השיר Time Goes By של הזמרת הבריטית Charlie Dore שהתפרסמה לפני כן בזכות להיט אחד, זניח יחסית, שיצא 18 שנה קודם לכן ולא היתה מוכרת בקרב רוב מדרגי המצעד בישראל.

Charlie Dore נולדה ב-1956 בצפון לונדון והושפעה כבר מגיל צעיר מאמה שהיתה פסנתרנית. את הקריירה שלה החלה בשנות ה-70 דווקא בעולם התיאטרון ומשם עברה לכתוב שירים ולהופיע בסדרת טלוויזיה לילדים. ב-1978 היא חתמה על חוזה בחברת התקליטים Island ושנה מאוחר יותר הוציאה את אלבומה הראשון Where to Now מתוכו יצא הסינגל Pilot of the Airwaves שזכה להצלחה מפתיעה לאחר שהפך ללהיט רדיו בארה"ב והגיע למקום ה-13 במצעד האמריקני, אך לא הגיע ל-40 הגדולים בבריטניה.

לאחר שהוציאה את אלבומה השני ב-1981, התמקדה Dore בעיקר בקריירת המשחק שלה, הופיעה במספר סרטים וגם החלה לכתוב שירים לאמנים אחרים כמו Tina Turner ,Celine Dion ו-Lisa Stansfied. היא היתה שותפה לכתיבה של השיר Strut של Sheena Easton שהגיע למקום ה-7 במצעד האמריקני ולשיא בתחום זה הגיעה ב-1992 כשכתבה יחד עם עוד 3 שותפים את הלהיט Ain’t No Doubt של Jimmy Nail שכבש את פסגת המצעד הבריטי (וגם את פסגת המצעד הלועזי בישראל).

ב-1995 החליטה Dore לחזור לאולפן ההקלטות. היא שילבה פופ, קאנטרי, ג'אז ועוד ולא כיוונה להגיע אל המצעדים ובוודאי שלא אל עולם המועדונים אבל אז קרה משהו מפתיע כפי שסיפרה לי:
"הגרסה המקורית של Time Goes By הופיעה באלבום Things Change שיצא ב-1995 בלייבל Black Ink. כתבתי אותו יחד עם שותפי הוותיק Julian Littman. באחד הימים קיבלתי פניה מ-Sergio Della Monica ו-Gigi Canu האיטלקים שעמדו מאחורי ההרכב Souled Out (ושנודעו מאוחר יותר כ-Planet Funk). הם שמעו את השיר ושאלו אם זה בסדר מבחינתי שהם יעשו לו רמיקס. בהתחלה היססתי, לא רציתי שהשיר יאבד מזהותו כמו שקורה עם הרבה רמיקסים אחרים, אבל הם הבטיחו שהם יהיו נאמנים למקור וכך אכן היה. הסינגל הגיע למקום ה-6 באיטליה והצליח גם במועדוני אירופה.
מעולם לא פגשתי את את המפיקים שהיו שותפים לפרויקט. לאחר מכן, ניסיתי לשחזר את ההצלחה עם הסינגל הבא, My Turn אבל כנראה ש-5 דקות התהילה שלי כדיוות דאנס חלפו וחזרתי לכתוב ולשיר את השירים בסגנון הרגיל שלי. עדיין, אני מאוד אוהבת את מה שהם עשו עם השיר שלי. כבר כמעט שכחתי שהוא הצליח גם בישראל. עבר הרבה זמן".

לישראל הגיע השיר בזכות הלייבל IMP, שאנשיו גילו אותו בקטלוג שהופץ בפסטיבל המוזיקה השנתי Midem על-ידי הלייבל האיטלקי שהחזיק בזכויות שלו, וראו בו פוטנציאל להוביל את האוסף "Volume 12". יורם ואזאנא, עורך האוסף, החל להשמיע את השיר בתוכנית הרדיו שלו ברשת ג' ומשם הוא עבר לתוכנית "קופסת הלהיטים" עם עופר נחשון שאהב את השיר, השמיע אותו פעמים רבות והפך אותו ללהיט ענק ואהוב על הקהל בישראל. הגרסה שזכתה לפופולריות לא היתה זו של Souled Out אלא גרסה אחרת בשם  No – Time Visnadi Version שעליה היה אחראי המפיק האיטלקי המצליח Gianni Visnadi שהיה שותף לפני כן יחד עם אחיו Paolo להצלחה של הרכבים כמו Alex Party ו-Livin' Joy כמו גם לעוד רמיקסים ופרויקטים רבים אחרים במהלך שנות ה-90.

כאמור, השיר הגיע למקום הראשון במצעד של רשת ג' ושהה בו 5 שבועות רצופים. באותה שנה עברה התחנה לשדר מוזיקה עברית בלבד וב"מיני מצעד שנתי", המאולתר, שנערך לפני המעבר הגיע השיר למקום ה-2 כשרק Barbie Girl של Aqua מקדים אותו והופך לשיר השנה – מה שעורר אכזבה מסויימת בקרב עופר נחשון ובקרב מאזינים רבים שקיוו שדווקא Time Goes By יזכה בתואר. הוא גם זכור לרבים כאחד הלהיטים הגדולים של האוסף "Hitman 8". מלבד ישראל הצליח השיר רק במצעד האיטלקי. בבריטניה הוא הגיע רק למקום ה-83.

בשנים שחלפו מאז המשיכה Charlie Dore לכתוב שירים לאמנים שונים ועבור סדרות טלוויזיה. אחרי 10 שנות הפסקה היא הוציאה ב-2005 אלבום נוסף ומאז הוציאה עוד ארבעה. אלבומה החדש Dark Matter אמור לצאת במהלך חודש מאי 2017 והיא נמצאת בעיצומו של סיבוב הופעות ברחבי בריטניה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *