הסיפור מאחורי Freed From Desire

הסיפור מאחורי Freed From Desire

הזמרת האיטלקיה Gala Rizzatto, בת 43 כיום, נולדה במילאנו למשפחה שבה חונכה לאהבת המוזיקה והאומנות. האמן שממנו הושפעה באופן הניכר ביותר היה Prince. חלומה הגדול, כבר מגיל צעיר מאוד, היה להיות רקדנית אך בגיל 12 הורה לה רופא להפסיק לרקוד. באותו יום משהו בתוכה נשבר אך היא המשיכה לאהוב ולעסוק במוזיקה וגילתה את עולם המועדונים ששימשו לה לדבריה "כמו כנסיה".

בגיל 17 עברה Gala לארה"ב. תחילה לבוסטון ומשם לניו יורק. היא למדה בבית ספר לאומנות. שם, היא גם החליטה לשכוח מעצת הרופא ההוא וחזרה ללמוד לרקוד כשהיא מתמחה בעיקר בסגנון אפריקני. בזמנה הפנוי אהבה Gala לצלם אירועים ודמויות בסצינת ה- Underground של מועדוני ניו יורק. בעיקר במועדון ה-Tunnel. זה גם היה כרטיס הכניסה שלה לעולם המוזיקה.
בתמורה לעטיפת דיסק שעיצבה לתקליטן מקומי שהתרשם מהקול שלה, הקליטה Gala ב-1995 את הדמו של מה שהפך לסינגל הראשון שלה – Everyone Has Inside שהפך ללהיט ענק באיטליה שם הגיע למקום הראשון במצעד.

את הסינגל הבא Freed From Desire כתבה Gala בניו יורק לאחר שני אירועים שחוותה.
הראשון היה ביקור בדירת חברה הסנגלי שהתגורר בהארלם. היא מספרת שישבה על הרצפה יחד עם עוד כמה מחבריו בדירה קטנה וכולם האזינו למוזיקה ואכלו מאותה הצלחת. בדירה לא היה הרבה דברים אבל היא הרגישה שם סוג של התעוררות והתעלות מאופי האנשים, ההסתפקות במועט והחברות ביניהם.
השני היה ביום שלאחר מכן. Gala ביקרה עם חברים באיזור הסנטרל פארק. אחת הנשים שהיתה איתה התבוננה בחלון הראווה של חנות יוקרה ואמרה ש"לעולם לא אהיה מאושרת אם לא תהיה לי את אחת הטבעות האלו". זו היתה אישה אמידה, לבושה במיטב הבגדים שהיו לה תכשיטי יוקרה אך היא רצתה רק עוד ועוד.
צירוף המקרים הזה הביא לכתיבת Freed From Desire שלדברי Gala הוא בעצם סוג של תפילה בודהיסטית שעוסקת בכך שהאושר תלוי בכמה החיים הם מלאי משמעות ולא בעושר הפיזי של האדם. השיר מדבר על כך שהאושר הוא עניין של תפיסה, של נקודת מבט ועל כמה חשוב להסתפק במה שיש ולא לרצות רק עוד ועוד ובכך שזו בחירה של האדם עצמו. תאוות הבצע, לדברי Gala, היא המקור לכל הצרות בעולם.

לאחר שהופק על-ידי הצמד האיטלקי Maruizio Mollela ו- Phil Jay יצא בקיץ 1996 הסינגל בלייבל האיטלקי הקטן יחסית Do It Yourself Records ומשם הגיע לצרפת שבה הפך ללהיט ענק – 3 חודשים במקום הראשון במצעד ומכירות של יותר מ-1.5 מיליון עותקים. ההצלחה הגיעה גם לשאר אירופה והסינגל הגיע גם לטריטוריות נוספות באמריקה, במזרח התיכון ובאפריקה. בישראל הגיע השיר למקום הראשון במצעד השבועי ושהה שבועיים בפסגה באווגסט 1997.
בבריטניה הוא יצא ביולי 1997, כבש את פסגת מצעד הדאנס הבריטי והגיע למקום ה-2 במצעד הסינגלים. הוא נחשב לאחד מ-20 הסינגלים הנמכרים בבריטניה בתחום הדאנס בשנות ה-90 עם מכירות של קרוב ל-600,000 עותקים.

Freed From Desire הפך בין היתר גם לסוג של קלאסיקה בתחום השיבושים וחוסר הבנה של מילים.
Gala מספרת שפעם אחת ניגש אליה אדם בבית קפה באיטליה ואמר לה "אני לא יודע על מה השיר הזה מדבר אבל אני מאמין שזה על משהו חשוב".
כידוע, 20 שנה אחרי שיצא לראשונה, הביאו מילים אחרות שהולבשו על השיר – Will Grigg's on Fire, להיסטריה חדשה שהחלה ביוטיוב וברשתות החברתיות והפכה לאחת התופעות המרכזיות שייזכרו ממשחקי יורו 2016 ולהמנון חדש של אוהדי כדורגל.
הגרסה של DJ Kenno לפירוש החדש של השיר הגיעה לטופ 10 במצעד ה-iTunes הבריטי וגם למקום ה-76 במצעד הבריטי המרכזי בתחילת יוני 2016. בסוף יוני חזרה גם הגרסה המקורית של Gala למצעד ה-Top 100 Singles Sales הבריטי – אל המקום ה-93.

Gala, שמתגוררת בברוקלין וממשיכה כיום לעסוק במוזיקה, סיפרה שכאשר שמעה על התופעה היא לא כל כך אהבה בהתחלה את העובדה שהמילים שלהן היא מייחסת חשיבות כה רבה שונו בצורה הזו, אבל אז היא הבינה שצריך להסתכל על הדברים בפרספקטיבה שונה. היא נזכרה בשנות ה-90, בימים שבהם אי אפשר היה ללכת ברחוב באירופה בלי לשמוע את המילים "Freed from desire, mind and senses purified" וגם מי שכאמור לא הבין את המילים הביע הערכה לשיר. זה הוביל אותה אז וגם היום להבנה שניתן להבין ולתפוס מוזיקה במגוון של דרגות וכך שיר שהחל כתפילה בודהיסטית יכול להתגלגל להמנון איצטדיונים והמסרים שבו יכולים להיות בתוקף גם לעולם הספורט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *